Analizi, ISO 9001 sertifikası gerçekten bu artan satış yoluyla ağırlıklı olarak elde edilir finansal performansını artırmak, ve olmadığını gösteriyor. Bu ISO 9001 mekanizmaları ve (bkz. Şekil 1) artan finansal performans neden olabilir, iç, dış ve sinyalizasyon faydalar arasındaki ilişkiyi daha yakından bakarak açıklanabilir.

örgütleri hemen tasdik edildikten sonra mali açıdan daha verimli hale olmayabilir rağmen Öncelikle, ISO 9001 uygulaması, iç faydalar getirebilir. İkincisi, artan proses kontrol, kalite, verimlilik ve etkinlik müşteri memnuniyetini artırmak ve bu nedenle, bazı dış faydalar sağlayabilir. Son olarak, ISO 9001 belgesi kendisi kaliteli sinyal vererek yararlar sağlayabilir.

Sinyal teorisi (Spence, 1973) göre, bir bilgi müşterilerin çoğu ürün ve tedarikçi özellikleri tam bilgiye sahip olmadığını anlamda piyasalarda var asimetrisi. ISO 9001 gibi kalite yönetim standartları kısmen organizasyonun kalitesi sinyal tarafından bu sorunu çözebilirsiniz. Çalışmamız ISO 9001 sertifikası satışları artış olduğunu göstermiştir, ancak bu artan müşteri memnuniyeti ile, veya sinyal etkisi neden olup olmadığını belirsizliğini koruyor.

235 View

Leave a Comment