yatirim-tesvik-bolgeleri

Teşvik sisteminde son düzenlemenin ardından geçen bir yıllık süreye ilişkin uygulama sonuçları açıklandı.

 

Geçen yıl haziran ayında yürürlüğe giren yeni ‘Yatırım Teşvik Programı’nın bir yıllık uygulama sonuçları açıklandı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansından (BEBKA) verilen bilgiye göre, Bursa, Eskişehir ve Bilecik’e teşvik yağdı. Bursa ve Eskişehir’in birinci, Bilecik’in ise üçüncü bölgede yer aldığı sistemde, bu illerde ilk bir yılda öngörülen yatırım tutarı 6 milyar 201 milyon lira oldu.

 

2012 yılı haziran ayından bu yana geride kalan bir yılda Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinde taşıt araçlarından dokuma ve giyime, enerjiden cama kadar çok çeşitli sektörlerde 331 adet yeni yatırım teşvik belgesi alındı. Bu bir yıl içinde öngörülen yatırımların 12 bin 941 kişilik yüksek düzeyde bir istihdam sağlaması bekleniyor.

 

İSTANBUL’DAN SONRA

 

İstanbul’dan sonra en çok teşvik belgesinin düzenlendiği il olan Bursa, 239 yatırım teşvik belgesiyle sadece TR41 Bölgesinin değil, ülke genelinde gerek istihdam ve gerekse yatırım tutarı açısından en üst sıralarda yer aldı. TR41 Bölgesinde Bursa’yı 61 belge ile Eskişehir, 31 belge ile Bilecik takip etti.

 

İSTİHDAM

 

Son bir yılda Bursa’da 3 milyar 101 milyon liralık teşvik belgeli yatırım ile 7 bin 689 istihdam öngörülüyor.

 

Eskişehir’de ise belge sayısı Bursa’ya göre daha az olmasına rağmen büyük çaplı enerji ve madencilik yatırımlarından dolayı 2 milyar 183 milyon lira gibi ciddi bir yatırım tutarı gözleniyor.

 

Bilecik’te de son bir yılda toplam 917 milyon liralık teşvik belgeli yatırım kararı alınırken kentin sanayisi sürekli gelişiyor.

TÜRKİYE GENELİ

 

Yeni teşvik sistemi kapsamında bir yılda ülke genelinde 79,1 milyar lira tutarında 5 bin 126 yatırım teşvik belgesi düzenlendi.

 

286 View