daha önce iso 9001 veren firmalar ankara adina bildiklerimizi sizlerle paylasmistik. bu sektörde çok uzun zamandir hizmet veren bir kurulus da iso 9001 sertifikası. iso 9001 belgesi veren firmalar ankara gibi ihtiyaçlari bu kurumdan alabilirsiniz.
iso 9001 geçerlilik süresi ile alakali kullanici görüslerinin|görüslerin} , tanimlarin yer ettigi bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz. Bunun yaninda iso 9001 belgesi almak nasil bir seydir gibi konularin çözümünü ve arastirdik.
Son zamanlarin popüler konularindan olmus olan iso 9001 geçerlilik süresi hakkinda elestriler bu makalede. iso 9001 belgesi nedir ile ilgili yazarlarimizin elestrileri ve bunla beraber çok daha fazlasini bu adreste görebilirsiniz.

GOST-K Kazakistan Kalite SertifikasıSovyetler Birliği’nin dağılması ile beraber Kazakistan, GOST-R standartlarını baz aldığı ve GOST-K adını verdiği kendi ülke standartlarını geliştirmiştir. Bu standartlar GOST-R ile ciddi benzerlikler göstermesine rağmen, işleyişinde ve mevzuatında farklılıklara sahiptir.

GOST-K Kalite Sertifikası,  Kazakistan Devlet Sertifikasyon ve Metroloji Kurumu(KAZMEMST) eliyle yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilmektedir. Bu sertifika, ülkeye giriş yapan ürünlerin büyük bir kısmı için alınması zorunlu olan bir sertifika olmakla beraber, aynı zamanda iç pazardaki toptan ve perakende ticareti önemli miktarda kolaylaştıran, adeta ürüne prestij kazandıran bir özellik de taşımaktadır.

GOST-K Kalite Sertifikası çeşitleri aşağıdaki gibidir :

Tek Seferlik (Parti Bazında) Sertifika : 

Bu sertifika tipinde Kazakistan’dan ithalatçı bir firma ile satış sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Sertifika üzerinde üretim yeri, ithalatçı firma, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri ve ürünün G.T.İ.P. numaraları yer almaktadır. Bu sertifikaların kullanımı yalnız tek bir ithalatçı firma için sadece bir kereye mahsustur.

1 Yıllık Seri Üretim Sertifikası : 

Sadece numune ve dökümanların incelenmesi sonucu, uzman ziyareti yapılmadan 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikaların 1 yıl sonra güncellenmesi gerekmektedir.

3 Yıllık Seri Üretim Sertifikası : 

Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik seri üretim için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar alındıktan sonra 3 yıl boyunca bütün gümrük işlemleri ve ürün satışları için geçerlidir. 3 Yıllık GOST-K Kalite Sertifikası için her yıl, yıllık inceleme yapılması gerekmektedir.

225 View

Leave a Comment