daha önce de iso 9001 standartları hakkinda bildiklerimizi sizlerle paylasmistik. iso 9001 nerden alınır da bu sektörde faaliyet gösterenler arasinda yer aliyor. iso 9001 veren şirketler tarzi ihtiyaçlari bu kurumdan alabilirsiniz.
iso 9001 nedir ne işe yarar hakkinda elestrilerin yorumlarinin|görüslerin} ve örneklerin yer ettigi bölümümüze kere bakabilirsiniz. Bunla beraber iso 9001 belgesi almak nasil bir seydir gibi sorulanlarin cevaplarini veya isledik.
Son zamanlarin popüler konularindan olan iso 9001 belgesi yenileme hakkinda bilgiler burada. iso 9001 veren şirketler için kullanicilarimizin yorumlari ve daha fazlasini bu adreste bulabilirsiniz.

UkrSEPRO Ukrayna Kalite SertifikasıRusya’da şu anda kullanılan Gost-R gibi, Ukrayna’da Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra kendi
standartlarını oluşturmuş ve buna UkrSEPRO adını vermiştir.  Bu sertifika Gost-R ile benzerlikler gösterse de işleyiş ve mevzuatta farklılıklar içermektedir.

UkrSEPRO Kalite Sertifikası,  Ukrayna Devlet Sertifikasyon ve Metroloji Kurumu(DSSU) tarafından akredite edilmiş kuruluşlarca verilmektedir.

UkrSEPRO Kalite Sertifikası, Ukrayna gümrükleri ve Ukrayna iç pazarındaki toptan ve perakende ticarette bir kalite sembolü olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır.

UkrSEPRO Kalite Sertifikası çeşitleri ise aşağıdaki gibidir :

Tek Seferlik (Parti Bazında) Sertifika :

 Bu sertifika tipinde Ukrayna’dan bir ithalatçı firma ile satış sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Sertifika üzerinde üretim yeri, ithalatçı firma, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri ve ürünün G.T.İ.P. numaraları yer almaktadır. Bu sertifikaların kullanımı yalnız tek bir ithalatçı firma için sadece bir kereye mahsustur.

1 Yıllık Seri Üretim Sertifikası : 

Sadece numune ve dokümanların incelenmesi sonucu, uzman ziyareti yapılmadan, 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikaların 1 yıl sonra güncellenmesi gerekmektedir.

2 Yıllık Seri Üretim Sertifikası :

 Uzman ziyareti yapılarak 2 yıllık seri üretim için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar alındıktan sonra 2 yıl boyunca bütün gümrük işlemleri ve ürün satışları için geçerlidir.

5 Yıllık Seri Üretim Sertifikası : 

Uzman ziyareti yapılarak 5 senelik seri üretim için verilen sertifikalardır. Sertifika almak isteyen firmaların ISO 9000 kalite güvence sistemine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, 5 yıllık UkrSEPRO Kalite Sertifikası için hemen hemen her yıl, yıllık inceleme yapılması gerekmektedir.

231 View

Leave a Comment