önceki yazilarimizda da iso 9001 sertifikası nasıl alınır adina bildiklerimizi ziyaretçilermizle paylasmistik. iso 9001 nedir ne işe yarar da bu alanda faaliyet gösterenler arasinda yer aliyor. iso 9001 belgesi yenileme tarzi ürünleri bu sirketten satin alabilirsiniz.
iso 9001 belgesi için gerekli belgeler ile ilgili fikirlerin yorumlarinin|görüslerin} , açiklamalarin yer ettigi bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz. Ayrica iso 9001 belgesi eğitim nasil bir seydir gibi konularin çözümünü veya isledik.
Su zamanlarda popülerlesen iso 9001 nedir hakkinda elestriler bu makalede. iso 9001 belgesi nedir hakkinda ziyaretçilerimizin yazilari ile daha fazlasini bu adreste görebilirsiniz.Risk Analizi Yeni yıldan itibaren bütün işyerleri için risk değerlendirmesi yapma şartı getirildi. Bu kapsamda, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bunların riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilmesi gerekiyor. İşte bütün bu risklerin derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalara risk değerlendirmesi diyoruz. Bu yapılırken şu hususlar dikkate alınacak:

İş ekipmanı önemli:

* Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu,

* Kullanılacak iş ekipmanıyla kimyasal madde ve müstahzarların seçimi,

* İşyerinin tertip ve düzeni,

* Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

NOT:    3 bin lira para cezası

Bugün Gazetesinde yer alan habere göre; Risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işveren hakkında 3 bin lira para cezası uygulanacak. Eğer takip eden aylarda da bu yapılmazsa, her bir ay için 4 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak. Cezaların tahakkuku 2013 Ocak ayı itibariyle başlayacak.

Örnek:    Yanında işçi çalıştıran Marangoz Ahmet Bey’in, 30 Aralık 2012 itibariyle risk değerlendirmesi yapmadığı tespit edilirse kendisine 3000 lira idari para cezası uygulanacak. Bu arada 10 kişiden az çalışanı olup da az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk değerlendirmesini işveren de yapabilir. Değerlendirme bir rapor halinde işyerinde muhafaza edilmeli.

271 View

Leave a Comment